0 344 221 17 16

Öğretmen Komisyonu

"İnandıkları doğrultuda yaşamayanlar gerçekten inanmıyordur"


Esas hizmeti eğitim olan Rıdvan Hoca Vakfı, yaptığı işten heyecan duyan, faaliyetlerini ibadet şuuruyla icra eden öğretmenler aracılığı ile insan yüreğine dokunur. Öğretmen ile dokur insanın şahsiyetini ve öğretmen ile süsler insan kumaşının motiflerini.


O biliyordur, zira göklerin talebesi olunmadan yeryüzünün öğretmeni olunamayacağını. Ve o farkındadır bir mumun diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmeyeceğini, dahası öğretmek iki defa öğrenmektir o büyük usta için…


Öğretmen; camide, sınıfta, bazen yolda, çarşıda kimi zaman kursta, evde her mekânda ve her daim hep öğretmenin peşindedir. Sıradan öğretmenin anlattığını, iyi öğretmenin açıkladığını, yetenekli öğretmenin yapıp gösterdiğini ve fakat büyük öğretmenin ilham verdiğini de kuşanmıştır. Planlamalı, denetlemeli, uygulamalı ve sonuçlandırıp raporlamalıdır.


Rıdvan Hoca Vakfında öğretmenler hemen her komisyonda bu ilkeler ve ideallerle hizmet verir. Evde karakter eğitiminden Yaz okullarına, akademik destekten, sanat çalışmalarına, periyodik derslerden seminer, sempozyum ve literatür oluşturma çalışmalarına kadar tüm alanlarda ibadet şuuru ve kulluk bilinciyle hareket ederler. Zaman zaman bir araya gelerek ortak akıl tecrübelerinden yararlanırlar.


Öğretmen çalışmaları eğitim çalışmalarının dinamosudur. Eğitimin seviyesi ve kalitesi eğitim kadrolarının seviyesinden ayrı düşünülemez. Gönüllerini işin içine katan öğretmenler, gönüllülük kavramına da derinlik katmaktadır.


Haftalık derslerin, aylık sohbetlerin, periyodik seminerlerin, yıllık sempozyumların, akademik destek çalışmalarının, sanat ve ahlak eğitiminin mimarları olan öğretmenler komisyonu, vakfımızın tüm çalışmalarında en etkin kitlelerden birini oluşturur. Yazılı ve görsel iletişim araçlarıyla eğitim çalışmalarına katkı sağlamaktan, eğitimcilerin eğitimine kadar pek çok alanda faaliyet sergilerken aynı zamanda eğitim dünyasındaki gelişmeleri takip etmeye çalışır.

Öğretmenler Komisyonunun Bu Ayki Konuğu Mehmet Hıdır AKASLAN

22-11-2020

8 Mart 2018 Perşembe günü Mehmet Hıdır AKASLAN Şehir ve Kimlik konulu hasbihalinde şu konulara değindi:

Hikmet mü’minin yitiğidir. Her zaman yolda olmak lazım. Mekanlar aynı zamanda yol demektir. Bu nedenle yolu açık tutmak lazım.

Devamı

SİVİL TOPLUM AİDİYET GÖNÜLLÜLÜK VE KURUMSAL AHLAK

21-09-2020

Vakfımızda bu hafta Süleyman DAĞ’ın “SİVİL TOPLUM AİDİYET GÖNÜLLÜLÜK VE KURUMSAL AHLAK” başlıklı sunumunu yaptı.

Devamı